„Ti druzí“

Jen, co jsem zveřejnila první články tak se mi kromě pozitivních ohlasů sešlo i několik nezávislých komentářů s poznámkou, že to skoro vypadá, že mám jen jedno dítě.

Jen pro úplnost tedy potvrzuji, že nemám😊 (více info o mě mrkněte tady), ale musím uznat, že zatím se témata dotýkala hlavně mé starší holčičky. Je to dáno asi jejím věkem, kdy se mi ve svých 6 letech pomalu mění před očima na slečnu a také si s námi prošla všemi změnami, ať to bylo stěhování do totálně odlišného prostředí, změna školky a taky teda narození brášky.

A samozřejmě i na to mé druhé děťátko přijde řada. Těch témat, která se mi s ním otvírají, těch momentů, v kterých se zastavím a dojdou mi souvislosti, je stále hromada, bez ohledu na to, jestli je to první nebo druhé dítě.

Ale samozřejmě mě tyto poznámky přivedly k zamyšlení, jak to vlastně mají ti naši druhorození v životě jiné…a i když se snažím být maximálně spravedlivá a nedělat rozdíly, cítím, jak odlišný je můj přístup nyní a jak odlišný byl v době, kdy jsem procházela životem jako máma poprvé.

Já totiž s dětmi opravdu rostu. Učím se, naslouchám jim a beru si ze svých chyb ponaučení. Přiznám si své přešlapy a snažím se je neopakovat. A tak ani má výchova nemůže být stejná. Vidím ten rozdíl v mém postoji před 6 lety a nyní.

Vidím ten obrovský kus cesty, který jsem s nimi ušla

Ať už se koukám na ty drobné věci, kdy jsem například zjistila, že:

– s dvěma dětmi se sbalím mnohem snáze než s jedním, protože nepotřebujeme všechny ty věci, které na nás skáčou ze všech reklam,

– nebezpečí nečíhá na každém rohu a když si dítě chvilku hraje samo je vlastně dobře,

– když občas vynechám z obědového menu polévku, tak se opravdu nic nestane.

Tak přes ty zásadnější věci, jako to, že s dětmi opravdu platí pořekadlo, že jak se do lesa volá, tak se z lesa ozývá a jsou pro nás zrcadlem (píšu o tom třeba tady) a že děti fakt potřebují spokojenou mámu a její aktivní pozornost.

A i když to občas vypadá nefér, když je vidět pouze jeden človíček ze dvou, ta nespravedlivost může být jen zdánlivá. Kdo posoudí, co je lepší?

  • Zda mít výsadu prvorozeného a zažít plnými doušky obrovskou dávku pozornosti, kterou mohou získat opravdu jen ti prvorození?
  • Ale na druhou stranu se vyrovnat s tak zásadní změnou, jako je příchod sourozence a ze dne na den přijít o tuto výsadu jedinečnosti, s kterou se každý prvorozený na svět narodil?
  • Nebo je snad lepší se narodit jako druhý a mít již prošlapanou cestičku, protože většinu svých rodičovských omylů si na vlastní kůži vyzkoušel ten první?

Jedno totiž vím jistě a konečně mohu plně pochopit slova své mámy, která to říkala mě a mým dvěma sestrám – každá máma má své děti ráda úplně stejně. Neexistují rozdíly v její lásce, a i když má někdo více fotek, třeba občas i nějaké výsady, nemění to nic na snaze rodičů vést všechny své děti stejně, protože pro ně je zaškatulkování pod číslem 1, 2 či dál dáno opravdu jen ročníkem narození.

Snažím se dělit svůj čas a něhu mezi obě děti spravedlivým dílem. Jsem přesvědčena, že pro každé dítě je stejně důležitý ten čas, kdy mají mámu jen sami pro sebe.

Může to znamenat drobný okamžik, třeba že se jdeme projít kousek za barák jen ve dvou, že si jen spolu prohlížíme knížku o zbožňovaných dinosaurech nebo princeznách. Zkrátka jsme jen my dva a já jsem tady v tu chvíli jen pro jedno své děťátko. Je to takový další malý rituál, který přispívá k pocitu bezpečí a jistoty v té malé dětské dušičce.

A pokud se Vám někdy zdá, že je jedno z vašich dětí o něco hlučnější nebo dělá „naschvály“ tomu druhému či vám, zkuste se zamyslet, zda se jen nesnaží upoutat vaši pozornost. Možná se jen ta malá dušička snaží říct: „jsem tady a potřebuji teď chvilku tvé pozornosti“.  Zkuste si nastavit něžné chvilky a pokud je již máte, dále je udržujte. Dejte každému z vašich dětí pocítit, že vás mají jen pro sebe a pro tento okamžik jste jen jeho něžná máma.

Něžná máma, autorka eBooku "Rituály nejen pro dětskou duši". S láskou, s jemností s citem,...více info o mně zde>>.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.